Kifle suedeze me kanell nga Albana Osmani
Kifle suedeze me kanell nga Albana Osmani

Kifle suedeze me kanell nga Albana Osmani

Kuzhint.com

Perbersit:

1 kube me Maja buke ( kvacac),

150 gr margarin,

5 dl qumesht,

100 gr sheqer,

3 lug sheqeri me kardamom,

1. 100 gr miell.

Per mbushje:

200 gr margarin,

100g sheqer,

2 lug qe hajm me kanellë.

Per lyerje mbi: 1 vezë dhe sheqer me kokrra te trasha.

Pergaditja:

Se pari kuben e majas e troshitim ne nje enë te thelle.

Pastaj ne nje tengjere e shkrin margarinin mirpo nuk e len me vlu.

Margarinit ja shton qumeshtin dhe nese esht i nxet sa temperatura qe e duron dora ose 30 grad e qet masen ne enën ku eshte maja dhe e perzien mire deri sa te shkrihet.

Pastaj ja shton edhe sheqerin, kardamom dhe i perzien mire.

Ne fund ja shton edhe miellin dhe perzien me lug.

E len per me ardh brumi.

Nderkohë e nxjerr margarinin prej frigoriferi qe te zbutet ne temperatur dhome. pasi te zbutet ja shton kanellen dhe sheqerin.

Pasi te vije brumi e ndan ne dy pjes te barabarta dhe me t'holluse e shtrin e ban pet dhe permbi e lyen me masen e pregaditur me kanell.

E mbeshtjell ne form roleje dhe e prejm ne copa te vogla dhe i rendit ne tepsi ose ben edhe me i qit ne forma te letres si ne foto.

I lyen me vezë dhe ju qet sheqerin pluhur si ne foto.

Dhe i pjek ne furr te nxeht ne. temperatur 200 grad per afro 7 - 9 minuta.


Fjalet kyqe : brumera  kifle  suedeze  kanell  albana  osmani  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

BISKOTA ME  KOKOS
Ushqimet e preferuara ne stinen e dimrit
Mufinsa me krem pana dhe qershia