Kifle  si ..S''
Kifle si ..S''

Kifle si ..S''

Kuzhint.com

Perbersit; -- miell sipas nevojes -3 lug sheqer -1/2 gote uj -1/2 luge e qajit krip -2 luge maja (fasac) -1ve -100 gr margarin -2 luge qumsht -Sesam -1 e bardhe e vez Pergaditja; Me nje gote hedhim maja (fasaq) me nje lug sheqer dhe uje t vakt dhe e lajm per 10 min qe te fryet Me nje ene perzihet mielli, sheqer, maja e ardhur, veza, kripa, margarina, qumshti perzihet me duar per 10 min dhe ndahet ne kuleq te vogla zgjaten kuleqt deri ne 20 cm dhe bashkohen si ne foto dhe duhet 30 min brumi me ardhe para pjekjes Pasi te jen fryer kiflet lyhen me te bardhen e ves dhe i hidhet sipas deshirea edhe susam dhe futen ne furre te nxehtne 200 grad per 20 min. Ju beft mire!


Fjalet kyqe : embelsira  kifle  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Ëmbëlsir si llokum
Gurabija me llokum
Rolad me banane nga Lulja La