Kifle rrole ne  mufins
Kifle rrole ne mufins

Kifle rrole ne mufins

Kuzhint.com

Përbërësit: *600 g miell, *3 vez *12 g maja pluhur, *10 g kripë, *10 g sheqer, *50 ml vaj, *100 ml ujë * 200 mlqumësht, * susam, fara dhe qokollad * 1 vez per lyrje Pregaditja, Fillojmë të zëmë brumin; hedhim majanë dhe sheqerin në 3 lugë qumesht dhe i lëmë mënjanë për 10 minuta qe te fryet.

Sitim miellin ne nje ene dhe hedhim majanë, vezet aromën e limonit ose vanilje sipas dëshires, sheqerin, kripen, vajin dhe qumështin me ujin te vaket.

E punojmë brumin derisa të bëhet masë homogjene.

Një ene e lyejmë me vaj dhe ne te vendosim brumin derisa të dyfishojë masën e vet.

Pasi ka ardhur brumin e ndajm ne dy pjes dhe i shtrijm ne nje pet te holle 1. 5 cm i lyejm ne mes peten me gjalp dhe mermellad pastaj e bejm rrollen dhe nga aty i presim ne copa si ne foto nga 3 cm dhe i vendosim ne tepsi me mufinsa ku i kemi lyer me pare me gjalp dhe susam si dhe duke i hedhur siper kifleve fara dhe ashkla qokollade.

Keshtu veprojm deri sa te perfundojm me tere brumin (Per me kjart ne foto, ) dhe i lem qe te vije edhe per 30 minderi sa te ngrohet furra dhe i pjekim në furrë ne 200 gradë, të ngrohur për 45 minuta. Ju beft mire!


Fjalet kyqe : brumera  kifle  rrole  mufins  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Kube me qokollad dhe biskota
Kube me bollgur
Toptha rafaello nga tegatuajm