Kifle role me rrushë te that
Kifle role me rrushë te that

Kifle role me rrushë te that

Kuzhint.com

Perbersit:

1 lugë gjelle maja të thatë,

1 filxhan ujë të ngrohtë.

Kombinoje në një tas të vogël dhe i lem mënjanë.

1 filxhan qumësht,

1 filxhan sheqer,

Kripë 1 lugë çaji,

4-5 gota miellë,

1/3 filxhan gjalpë i shkrirë,

1 filgjan sheqer të kaft,

2 luge qaji kanellë,

6 lugë gjalpë,

6 lugë mjalt,

1 filxhan të kafes me sheqer,

Pregaditja:

Në një tas e kombinojmë sheqerin dhe kripën.

Hedhim qumësht shtojm miellin 1 filxhan dhe e perziejm.

Në një tas të tjeter rrahim pake vezët dhe shtoni maja dhe i përziejm së bashku.

Shtojm miellin për të formuar një brumë i butë. se fundit shtoni gjalpin e shkrirë dhe gatuajm për 10 minuta.

Vendosim brumin në një tas te lyer pak me yndyrat dhe e presim le të rritet masa në një vend të ngrohtë deri te dyfishohe rreth 45-60 minuta.

Ndërkohë, në një tigan, të pregaditim shurupin për pjesën e poshtme të gatimit nga. 6 lugë gjalpë, 6 lugë mjalt, 1 filxhan kafe me sheqer

I perziejm se bashku ne nje tigan ne ngrohje te ulte për 1-2 minuta ose derisa sheqeri te shkrihet plotësisht.

Vendsim ne fund te tepsis shurupin, pastaj edhe rrushin.

Kur brumë është dyfishuar marrim dhe e shtrijm ne nje pete në një drejtkëndësh e lyejm me furq me masen me përzierje: sheqer, kanellë dhe gjalpë duke e mbeshtjell si rolle dhe duke e prer në copa 1 cm dhe duke i rendit ne tepsi mbi rrushe si ne foto dhe prap e leme të rritet përsëri te dyfishoet.

Piqet ne 200 grad për 20-25 minuta.

Kur bëhet pjekje plotesishe e rrotullojm menjeher mbi një pjatë dhe eshte e gateshme perservim.

Ju beft mire! thekitchencookie. blogspot, perkthimi tegatuajm


Fjalet kyqe : embelsira  kifle  role  rrush  that  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Kifle me kos
-Torte per ditelindje-
Tatli  te mbushura