Kifle role me rrushë dhe pudingë
Kifle role me rrushë dhe pudingë

Kifle role me rrushë dhe pudingë

Kuzhint.com

Receta eshte nga tegatuajm.

Përbërsit:

*1. 5 filxhan me qumësht te ngroht,

* gjysem filxhai sheqer,

*Kripë 1 lugë çaji,

*mielle sipas nevojes,

*1/3 filxhan gjalpë i shkrirë,

*1 lugë gjelle maja të thatë,

*Pudinge vanile te pergaditur sipas udhezimeve qe shkruan ne pako,

* 100 gr rrushe te thate te zbutur ne uje,

Pregaditja;

Keto dy perbers si:

*1 lugë gjelle maja të thatë

* 1/2 filxhan ujë të ngrohtë duhet ti perziejm mire në një tas të vogël dhe i lem mënjanë qe te dyfishohet masa.

Ne nje en tjeter te thelle perziejm perbersit e tjer me majan e ardhur dhe formijm nje brume te ngjeshur.

Vendosim brumin në një tas te lyer pak me yndyrat dhe e presim le të rritet masa në një vend të ngrohtë deri te dyfishohe rreth 45-60 minuta.

Kur brumë është dyfishuar marrim dhe e shtrijm ne nje pete në një drejtkëndësh e lyejm njeher me gjalpë pastaj

me masen me pudinge vanilje te ftohur dhe ia qesim rrushin e kulluar mir nga uji si ne foto dhe pastaj

e mbeshtjell si rolle dhe e prejm në copa 1 cm dhe duke i rendit ne tepsi si ne foto dhe

pasi te perfundojm prap e leme të rritet përsëri te dyfishoet.

Piqet ne 200 grad për 20-25 minuta dhe eshte e gateshme per tu sherbyer.

Ju beft mire!


Fjalet kyqe : brumera  kifle  role  puding  rrushe  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Torte me kafe
Ëmbelsirë  me rende
Torte me krem