Kifle rolad
Kifle rolad

Kifle rolad

Kuzhint.com

Përbërësit ;


  • 500 g miell
  • Qumësht 250ml
  • 100 g sheqer
  • 1 maja
  • 50 g gjalpë
  • ½ leng limon
  • 2 te verdha veze
  • Reqel 250 gr
  • përgatitje


Perzije majan në qumësht të ngrohtë me sheqer.

E lënë atë të rritet dhe pastaj përzierje me miell, sheqer, gjalpë i shkrirë, te verdha te vezës dhe leng limon.

Zëm një brumë të qetë dhe e lem të pushoni për një orë.

Brumin e ardhur e ndani në 12 pjesë.

Formojm me ane te picit forma si katrore i mbush me reqel dhe i mbeshtillni si form rolade.

Renditi ne tepsi dhe piqni në  furrë në 180 gradë për 20 minuta.


I sperkatim me sheqer pluhur

Fjalet kyqe : brumera  kifle  rolad  
Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Toptha te mbushur me qershia
Fileto  pule me perime dhe patate te ferguara(pomfrit) nga tegatuajm
 Tave mediterane me perime dhe oriz