Kifle pa vezë
Kifle pa vezë

Kifle pa vezë

Kuzhint.com

Perbersit:

1 liter qumeshtë,

4 filgjana vaj,

2 lugë te mesme krypë,

8 lugë te mesme sheqer,

1 e gjysëm luge te madhe maja buke,

miellë sipas nevojes,

Pergatitja:

Te gjitha perzihen deri sa te formohet brumi.

Lihet te qendroj deri sa te dyfishohet (afro 40-50 minuta).

Pastaj brumi ndahet ne kuleq te mdhnej dhe te barabart.

Pastaj qdo kuleq shtrihet ne nje pete me tollajs dhe pritet ne 8 pjes ne form trekendeshi.

Ne mes te formes trekendesh hedhim (ajrokrem, ose ndonje lloj mermelate ) dhe mbeshtillen pastaj i renditim ne tepsi, dhe i leme edhe per 20 minuta te qendrojne dhe pastaj i fusim ne furre per tu pjekur ne temperatur 200 grad.

Pasi te piqen i lyejm me vaj sa jan te nxehtaqe te ken nje shkelqim si ne foto.


Fjalet kyqe : brumera  kifle  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Pasul ne tave
Rolle me fruta
Hudhra e mbron dhe e ripërtërin indin e dëmtuar të zemrës