Kifle nga gjyshet me sheqer dhe lajthi
Kifle nga gjyshet me sheqer dhe lajthi

Kifle nga gjyshet me sheqer dhe lajthi

Kuzhint.com

Pergaditja;

E gatuajm brumin me 3 vezë, 250 gr yndyrë, 250 ml qumësht të vakët, 1 kubike maja të freskëta, lëkurë integruar i 1 limoni dhe 1 portokalli dhe miellit për të gatuar nje brumëte ngjeshurduke e len qe te pushoj per 20 minuta.

Pastaj ndajm brumin ne 8 pjes te barabarta i bejme kuleq dhe prap i leme per 20 minuta.

Marrim kulecet dhe me tallues i shtrijm ne nje pete dhe kete pet e ndajm ne 8 trekendsha te njejt

Ne nje pjat qesim 250 gram sheqer kristal dhe 250 gr lejthi ose arra te bluhura i perziej se bashku ne pjat te dyja.

Marrim trekendeshat e prera i vendosim siper mases me arra dhe sheqer i lyejm ne te dy anet dhe i rrotullojm aty duke i dhen formen e kifleve, keshtu veptojm me te gjithe brumin derisa te perfundoj i teri.

I renditin ne tepsi te lyer me gjalp jo afer njera tjetres (shih foton) dhe i pjekim ne temperatur 200 grad per 10 minuta pastaj ulim temperaturen ne 180 dhe i leme edhe per 5 minuta.

Nga Magicna GALA kujna


Fjalet kyqe : brumera  kifle  gjyshet  sheqer  lajthi  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Makarona (pasta) me perime te ndryeshme
Buke me Veze dhe Spinaq
Tavë e Prizrenit – Tavë me bamje