Kifle me susam
Kifle me susam

Kifle me susam

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

2 veze , 1 gote uje te vaket, 1 gote vaj , 2 gota qumesht , 20 gr tharem buke , 1 luge e vogel krip , 3 luge sheqer , Miell , Susam

Pregaditja e recetës :

Nje gote uji te vaket qitet t harmi dhe lihet te fermentohet.

Pastaj ne nje ene me te madhe shtohen vezet e tundura, vaji, dhe qumshti i vaket.

Pastaj shtohet kripa dhe sheqeri dhe krejt keto perzihen mire, pasta shtohet mielli derisa te behet nje brum i tashe sa te punohet me dore(derisa brumi te ndahet nga luga me te cilen e perziejme.

Pastaj e mbulojme dhe e leme te nje vende te ngrohet per 1 ore derisa te dyfishohet vellimi.

Pastaj ndahen kuleq te vegjel 20 cope dhe disa prej tyre pasi i hollojme ne madhesi te pjates se vogel i lyejme me margarine ne mes dhe i bejem nga 4 copa njeri mbi tjetren dhe e risism pastaj me hollues ne madhesi te vendit ku punojme dmth sa te jete e mundur.

Pastaj priten ne ne forme trekendshave nga nje pete dalin 16 cope dhe mbeshtillen ne forme roleje nga pjesa me e gjere nga e ngushta.

Nese duam mund qe ne fillim te seciles kifle te qesi eurokrem dhe te mbeshtjellim.

Por ne munges kohe mund edhe vetem ti leme ashtu toptha qe I kemi bere dhe me thike e presim topthin ne 5 skaje deri kah mesi dhe keshtu i jepet forme luleje.

Ashtu i leme ne tepsi te mbuluar me leter per pjekje edhe per 10 minuta dhe i pjekim ne temp. 180 grade per 20 minuta.

Para se te veme ne furre i lyejm me te verdha te vezes te perzier me pak vaj dhe permbi te qesim susam.


Fjalet kyqe : brumera  kifle  susam  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Torte me mascarpone ,qershia dhe limon
Fasule te bardha ne salce domatesh me fleta mente per rumpsteak
Njeriu me i vjeter ne botë dhe sekretet e saj