Kifle me mermellad
Kifle me mermellad

Kifle me mermellad

Kuzhint.com

Përbërësit 2 ve 300ml qumesht 2 luge te mesme sheqer 1 luge te mesme krip tharm (nje luge te mesme) 1 filxhan te vogel vaj Mermellad vishnje 1 vez susam Udhëzime per pregaditje Miellin e hudhim ne nje ene dhe ne te e e hedhim kripen sheqerin dhe tharmin. ne nje ene tjeter i i perzien dy vezet bashke me qumeshtin dhe vajin. dhe e zene brumin. pasi te behet masa homogjene e len brumin ne nje vend te ngrohte qe te vije. pasi te vije brumi e merr dhe e ndan ne kuleq te cilat pastaj i shtrimme t’holluese dhe, ia qet nje nje luge te mesme marmelade, dhe i mbeshtjell si rrole duke ia dhen me pas formen si ne foto. i rendit nje nga nje ne tepsi te lyer me pak vaj, i lyen me te kuq te ves dhe sipas deshire me susam.

Forma eshte sipas deshires piqen ne temperatur rreth 200 C Ju beft mire!


Fjalet kyqe : brumera  kifle  mermellad  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Ja dhe përfitimet shëndetësore nga biskotat
Revani me griz dhe sherbet
Supë me pulë