Kifle me MAk
Kifle me MAk

Kifle me MAk

Kuzhint.com

përbërësit:

500 gr pet te gatshme te kifleve

300g fara lulekuqe (Mak)

100g rrush të thatë

100g sheqer

qumësht 150ml

1 lugë gjelle rum

1 e verdhe e vezes

Përgatitja: Fillimisht rrushine thate e leme ne rume qe te zbutet.

Veme qumeshtin dhe sheqerin ne zjarr qe te voket dhe shtojme farat e lulkuqes edhe rrushin dhe i leme te pushojne per 5 min. marrim petet e gatshme i presim si ne foto i lyejm me gjalp dhe i mbushim me masen e pergadiur i mbeshtjellim i presim njelloj sikurse nen foto i lyejm me nje te verdh veze siper dhe i sperkasim me mak i i pjekim per 2530 min ne tem 180 grad.


Fjalet kyqe : kifle  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Schnitzel me salce gjuetari
Tagliatelle me salmon dhe salce
Tortilla me patate