Kifle me forma te ndryshme  (ME  VIDEO )
Kifle me forma te ndryshme (ME VIDEO )

Kifle me forma te ndryshme (ME VIDEO )

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

1 liter qumeshte, 4 filgjana te mesem me vaj, 1/2 luge te mesmeme krype, 8 luge te mesme me sheqer, 1 pako me kfasac, mielle sipas nevojes.

Pregaditja e recetës :

Përbërësit:

------------------

  • 1 liter qumeshte,
  • 4 filgjana te mesem me vaj,
  • 1/2 luge te mesmeme krype,
  • 8 luge te mesme me sheqer,
  • 1 pako me kfasac,
  • mielle sipas nevojes. ,

Gatimi:-

--------------------

Te gjitha perbersit perzihen se bashku deri sa te formohet brumidhe lihet te qendroj deri sa te dyfishohet (afro 40-50 minuta).

Pastaj brumi ndahet ne kuleq te mdhenj ku qdo kuleq shtrihet dhe pritet ne 8 pjes ne form trekendeshi.

Ne mes te qdo trekendeshi hedhim (ajrokrem, ose ndonje lloj mermelate ) dhe mbeshtilleen, renditen ne tepsi, i leme 20 minuta te qendrojne dhe pastaj i fusim ne furre per tu pjekur.

Pasi te piqen i lyejm me sherbet sa jan te nxehta

(SHERBETI :8 luge sheqer, i perziejm me 5 luge uj te nnxehet).

Shiko videon dhe do te befasohesh nga gatimin dhe format e kifleve qe ben kjo zonje !!!!


Fjalet kyqe : brumera  kifle  forma  ndryeshme  video  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Rolle me fruta
Hani peshk të paktën një herë në javë
Torte me ajk dhe mandarina