Kifle me djathe nga Sofja Biqkaj
Kifle me djathe nga Sofja Biqkaj

Kifle me djathe nga Sofja Biqkaj

Kuzhint.com

Perbersit:

  • 1 ve
  • 25 gg far buke-(kfasac)
  • Gjysem gote ( e ujit) vaj
  • Gjysem gote qumsht
  • Gjysem gote uje i vokt
  • Veq pak kryp me maje te gishtave

Gatimi:

Me perbersit e me siperm gatuajm brumin pastaj e lem me ardh rrethe 30 min dhe pastaj brumin e ndajm ne dy pjes dhe pasta formojm peten si ne foto e presim ne trekendesha ia vendosim djathin tek pjesa ma e gjan e trekendeshit dhe Ia japim formen sipas dëshire ose si ne foto i renditim ne tepsi I lyejm me vez si dhe siper i hedheim susam dhe kiflet para pjekjes i len qe te dyfishohen edhe nje her per 20 min tjera pastaj i pjekim ne temperatur 200 grad.

Keshtu behet peta dhe prehet ne kete menyr per ti formu kiflet.


Fjalet kyqe : brumera  kifle  djathe  sofja  biqkaj  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

KREM HIDRATUES PËR FYTYRË DHE TRUP
PLUHURI NATYROR QË LUFTON DEPRESIONIN
Tatli me forme (gjethi) flete