Kifle me buding
Kifle me buding

Kifle me buding

Kuzhint.com

Përbërësit

500 g miell të bardhë

1 lugë gjelle maja të thatë

2 dcl qumësht të nxehtë

3 lugë sheqer

1 pako sheqer vanilje

1/2 lugë gjelle uthull e bardhë

1 majë luges kripë

1 Verdhë veze

Buding per mbushje:

1 qese buding - një kombinim i banane-vanilje

2 lugë sheqer

2. 5 ml qumësht

1 të bardhë veze

Crystal sheqer

mund të spërkasë dhe lajthi ose arra te bluara por ne kete rast em sheqer pluhur jan.

Përgatitje:Sitim miellin ne nje ene te thelle dhe shtojme majan, sheqerin, sheqer vaniljen, vajin, uthullen, pak krip, 1 veze komplet plus 1 te verdhe vezedhe me qumeshtine ngrohet punojme brumin deri s ate formohet nje brume homogjen qe nuk ngjitet ne duar.

E mbledhim, mire ne forme topi dhe e leme ne nje ene te thelle te mbuluar me qese plastike qe te fryhet te dyfishohhet masa.

Pergadisim mbushjen me puding nxehim qumeshtin dhe en te hedhim budingen me 2 luge sheqerdhe e perziejm vazhdimisht em tel kuzhine qe te mos behet gruda pasi te zihet e largojme nga zjarri dhe e leme te ftohet.

Marrim brumin e ardhur dhe e ndajme ne peta dhe i tehollojme dhe ne mes i hedhim buding dhe e mbeshtjellim peten dhe e vendosim ne nje tepsi te lyer me gjalp dhe ekshtu vazhdojme me gjitha deris a te perfundoj brumi.

I mbuloni me nje peshqir dhe i leni te pushojne per 15 min

Pasi te pushojne i prisni si ne foto siper me nje thike te sprehur mire dhe i lyni me te bardhen e vezes te rrahur mire i pjekni ne 190 grad per 10-15 min.

Pasi te piqen i mbuloni me nje leck per 10 min dhe i sherbeni te sperkatuara me sheqer pluhur.

Burimi: domacica. com


Fjalet kyqe : brumera  kifle  buding  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Qofte shtepie te pergaditura nga tegatuajm
Toptha (bombica) me kokos
Torte me qokollad