Kifle me arra
Kifle me arra

Kifle me arra

Kuzhint.com

Pergaditja; E gatuajm brumin me 3 vezë, 250 gr yndyrë, 250 ml qumësht të vakët, 1 kubike maja të freskëta, lëkurë integruar i 1 limoni dhe 1 portokalli dhe miellit për të gatuar nje brumëte ngjeshurduke e len qe te pushoj per20 minuta. Pastaj ndajm brumin ne 8 pjes te barabarta i bejme kuleq dhe prap i leme per 20 minuta. Marrim kulecet dhe me tallues i shtrijm ne nje pete dhe kete pet e ndajm ne 8 trekendsha te njejt Ne nje pjat qesim 250 gram sheqer kristal dhe 250 gr lejthi ose arra te bluhura i perziej se bashku ne pjat te dyja. Marrim trekendeshat e prera i vendosim siper mases me arra dhe sheqer i lyejm ne te dy anet dhe i rrotullojm aty duke i dhen formen e kifleve, keshtu veptojm me te gjithe brumin derisa te perfundoj i teri. I renditin ne tepsi te lyer me gjalp jo afer njera tjetres (shih foton) dhe i pjekim ne temperatur 200 grad per 10 minuta pastaj ulim temperaturen ne 180 dhe i leme edhe per 5 minuta.


Fjalet kyqe : brumera  kifle  arra  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Nje diet 7 ditor me grejfrut per te humbur peshe
Kube me bollgur
Princess krofne