Kifle (kroasan )  nga Lulja La
Kifle (kroasan ) nga Lulja La

Kifle (kroasan ) nga Lulja La

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

mielle sipas nevojes, 1 gote qumesht, 2 gota uje, 1 luge e kafes kripe, 4 luge te gjelles sheqer, gjysem pecive, dy luge te vogla maja te bukes, gjysem gote vaj

Pregaditja e recetës :

Ne nje en te madhe i bashkojm ;1 gote qumesht, 1 veze, 2 gota ujete vaket, 1 luge e kafes kripe, 4 luge te gjelles sheqer, gjysem pecive, dy luge te vogla maja te bukes i pergaditur me pak uji te vaket, gjysem gote vaj, mielle sipas nevojes deri sa brumi te behet homogjen si per buku dhe e lem te qendroj per gjysem ore mandej i formon kuleqet si ne foto i mbushni sipas shijes qe keni dhe ja japim formen kifles i renditim ne tepsi i lyejm siper me veze dhe i pjekim si buken ne temperatur 200 grad.

Nese deshironi mund ti mbushenin me qfar te deshironi sipas shijes qe keni.

Ju befshin mire nese vertet i pergaditeni.


Fjalet kyqe : kifle  kroasan  lulja  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

SPINAQI - SI PERBERES DHE VETET E TIJ
Bukë thekre, për të rënë në peshë
Çaji i gjelbër