Kifle jaffa
Kifle jaffa

Kifle jaffa

Kuzhint.com

Përbërsit për brumë:

Miellë 500 gr,

1maje te luges me kripë,

60 g sheqer,

1 paketë maja,

220 ml qumësht të nxehtë,

65 g gjalpë.

250-300 g Lino ose ajrokrem

Pergaditja:

Ne nje ene marrim miellin dhe ne te hedhim kripen 2 veze dhe 1 pako maja dhe ne anen tjeter vokim qumeshtin dhe en te hedhim gjalpin qe te shkrihet dhe formesojm brumin dhe e leme te pushoje 1 ore e gjysem pastaj marrim brumin e shtrijmeme pice dhe siper e lyejm me ajrokrem ose me LINO duke e tretur me uje dhe e mbeshtjellim si ne foto duke e prere njelloj si ne tepsi qe ehste ne foto. e pjekim ne tem 200 grad per 40 min.

Ju befte mire.


Fjalet kyqe : brumera  kifle  jaffa  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Japrak i shijshem me fleta rrushi
PRESHI-ILAQE I FUQISHEM KUNDER KANCERIT!
Tortë me kompot te qershiave