Kifle hajmali
Kifle hajmali

Kifle hajmali

Kuzhint.com

Përbërësit për brumin:

1 kg miellë,

1 qese maja (1 kubike),

3 dcl qumësht të ngrohtë,

3 dl ujë të vakët,

Kripë 1 lugë çaji,

1-2 lugë uthullë,

1, 5 dcl vaj.

1 margarinë për ëmbëlsira,

1 salcë kosi,

1 lugë gjelle kripë,

3 te verdha te veze,

2 lugë miellë,

Për lyerje:

Përgatitja:

Ne nje ene perziejm te gjithe perbersit e lengshem pastaj shtojme miellin dhe perziejm nga dale deri sa amsa te bashkohet.

Pasi te kemi gatuar e leme brumin ne nje vend te nxehte qe te pushoj per 1 ore.

Ne anen tjeter shtypim margarinen me nje pirun per ta zbutur pastaj shtojme kremin e kosit ose shmand, krip, vezedhe 2 luge miell.

Pasi te kete ardhe brumin e ndajme ne 2 pjese e thollojme e lyejm me fillin e pergatitur dhe e bejme rolad duke e prere njelloj si ne foto ne form kocke dhe e rendisim ne tepsi te lyer me gjalp dhe ne fund i lyejm me veze dhe susam dhe i pjekmi ne temperatur 180 grad per 40 min.

Pergaditur nga tegatuajm.


Fjalet kyqe : brumera  kifle  hajmali  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

NJOKI ME GJALPE E DJATHE
Ilaçe Popullore (Shtëpiake) Për Thumbim Blete
Fasule te bardha ne salce domatesh me fleta mente per rumpsteak