Kifle dy ngjyrshe
Kifle dy ngjyrshe

Kifle dy ngjyrshe

Kuzhint.com

Përbërësit:

 • 40 g maja të freskëta
 • 800 g miell
 • 4 lugë sheqer
 • 200 ml qumësht
 • 200 g gjalpë
 • 2vezë
 • Sheqer 1 vanilje
 • 3 lugë kakao
 • çokollatë,
 • krem 100 gkokosit

Syrup:

 • 150 g sheqer
 • 200 ml të ujit
 • rum
 • ekstrakt nëse dëshironi

Përgatitja: Marrim majan e perziejm me sheqer dhe qunmesht dhe e leme per 10 minuta deri sa ajo te bymehet. pastaj marrim miellin shtojme vezen 3 luge sheqer dhe sheqer vaniljen ia shtojme edhe majan dhe gjalpen e shkrir te ftohur dhe e nxajm brumin.

Kete brum e ndajm ne dy pjes te barabarat dhe njeren pjes shtojme kakao dhe eperziejm brumin dhe i leme te bymhen pastaj i gatuajm si ne foto i presim dhe i hedhim sipas shijes reqel ose cokolad dhe i mbeshtjellim i leme prap te vijn dhe i lyejm me nje te verdh veze dhe i pjekim ne 200 grad pergadisim sherbetin me 150 gr sheqer dhe 200 ml qumesht i shytim nje e nga nje ne sherbet i rrokullisim ne kokos dhe i sherbejm me qaj.


Fjalet kyqe : brumera  kifle  ngjyrshe  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Soda e bukes zhduk insektet ne shtepi
E dini pse uji nuk duhet vluar dy her
REVANI me GRIZ