Keshilla qe nuk i kemi ditur per orizin
Keshilla qe nuk i kemi ditur per orizin

Keshilla qe nuk i kemi ditur per orizin

Kuzhint.com

Ka disa keshilla qe per disa prej nesh jane te panjohura.

Kur gatuajme oriz asnjehere mos e gjuani ujin ne te cilin eshte zier orizi per pilaf.

Ne kete raste shtoni uje me shume per zierjen e orizit ku edhe do ta kemi me lehte sepse orizi nuk do

te ngjitet edhe ujin do ta perdorim per shperlarjen e fytyres ku lekuren do ta beje me te bute dhe me te ndritshme.

Pastaj mund ta perdorim disa here ne jave per shperlarjen e flokve sepse ju jep shkelqim dhe

mund te behen fijet e flokut me te shendosha.

Ne fytyre mund ta bartni me ndonje vate te vogel pambuku dhe lihet per disa minuta dhe pastaj shperlahet me uje te vaket.

Poashtu edhe per floket vlen ku me uje orizi mund mund te shperlahen, te qendrojne disa ore dhe

pastaj prap shpelahen me uje te vaket.

Uji i orizit te zier ndihmon edhe te barkqitjet e shpeshta qe na ndodhin gjate veres sidomos tek femijet.

Pasi shperlahet mire orizi qitet te ziej dhe pastaj at ujin ia japim femijes suaj qe te ndalet barkqitja

njeheresh edhe te kompenzohen lengjet e humbura gjate dehidrimit.


Fjalet kyqe : keshilla  kemi  ditur  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

- Manchmelow -
Pogace te mbushura
Torte shijshme me pana