Kepurdha te mbushura si dhe patate ne furrë
Kepurdha te mbushura si dhe patate ne furrë

Kepurdha te mbushura si dhe patate ne furrë

Kuzhint.com

Perberesit per dy persona:

10 Champingnon te medha(këpurdha)

75 gr Proshute,

1 Thelb hudhre,

Krip, piper,

1 Prise ereza te perzira (vegeta),

1 Prise piper te kuqe,

1 Mozzarella (ose kaqkavall ne feta),

100 ml Ajke,

300-400 gr Patate,

Basilikum(Borzilok),

Pergaditja:

Champignon-at i pastrojme dhe ia heqim bishtat.

Nje qep, thelpin e hudhres dhe bishtat e champingon-ave i presim ne copa shume te vogla dhe i fergojme ne tigan me pak vaj pastaj i hedhim piper te zi, piper te kuq, vegeta dhe pak krip.

Presim edhe proshuten ne katrore te vegjel dhe i hedhim ne tigan per tu ferguar.

Mbushim champignon-at me nga nje luge qaji nga masa e pergaditur dhe siper seciles i vendosim mozzarella ose kaqkavall.

Ne po te njejtin tigan hedhim 100 ml ajke e perzim dhe i vendosim champignon-at e mbushur dhe i vendosim kapap tiganit dhe e lem ne temperatur jo shume te larte per tu zier champignon-at me ajken.

Kur te rrjedhe kaqkavalli atehere champignon-at jan mjaftushem te pjekur.

Patatet do ishte mire te pergaditen me heret se champignon-at.

Pastrojme patatet ia heqim levoren dhe i presim ne veta dhe ne uje me krip i lem 10 minuta te zihen pastaj i vendosim ne tepsi duke i sperkatur me vaj.

I hedhim pastaj edhe krip, piper, rosmarin, thymian, borzilok, pak vegeta dhe piper te kuq dhe i vendosim ne furre per tu pjekur mire patatet.

Pasi te jene pjekur edhe patatet i vendosim ne pjate se bashku me champignon-at e mbushur dhe pak krem ajke qe ndodhet ne tigan.


Fjalet kyqe : gjellera  champignon  mbushur  patate  furre  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Biskota me dy ngjyra
Tatli nga Jonila Vila
SUPER-USHQIMET QË JU MBROJNË NGA ÇDO SËMUNDJE