Kepurdha të mbushura me sos
Kepurdha të mbushura me sos

Kepurdha të mbushura me sos

Kuzhint.com

Per kepurdha te mbushura me sos na duhen:

500 gr kepurdha,

4 domate,

piper te zi,

kryp, vaj per fergim,

3 speca te gjelbert dhe kaqkavalle i ngrime per tia hedhur siper.

Pergatitja:

Lahen kepurdhe ia jekim bishtat pastaj ngrihen specat dhe domatet ne copa te vogla poashtu edhe bishtat e kepurdhave ngrihen ne copa pastaj qiten ne tave dhe fergohen specat me bishtat e kepurdhave dhe ne fund qiten domatet iu qitet kryp piper te zi dhe lihet te ziejn pak mandej nga kjo mbushje qesim ngapak ne qdo kepurdhe dhe pjesen tjetren te mbetur e qesim ne enen ku do renditen kepurdhat mandej mbi kete mase renditen kepurdhat dhe shtihen ne furre 200 grade 15 min.

Pasi ti jekim nga furra iu qitet kaqkavall i ngrire dhe kthehen ne furre per pak minuta derisa te shkrihet kaqkavalli.


Fjalet kyqe : gjellera  kepurdha  mbushura  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Salca boloneze per pasta
Kekë me molla të gërryera në rende nga Lulja La.
Embelsir me  krem djathi(mascarpone),