Keni përgatitur në mënyrë të gabuar orizin përgjatë tërë
Keni përgatitur në mënyrë të gabuar orizin përgjatë tërë

Keni përgatitur në mënyrë të gabuar orizin përgjatë tërë

Kuzhint.com

Orizi është shumë i thjeshtë për tu përgatitur, gjë që nuk ndodh shpesh me llojet tjera të kësaj familjeje.

Organizmi i njeriut nuk e ka të vështirë tretjen e tij dhe ky lloj ushqimi është shumë i pasur me vlera ushqyese.

Sidoqoftë, ky nuk është edhe zgjidhja më e mirë për përgatitjen e gjellërave tuaja.

Konsumimi i tepërt i orizit shkakton shtim në peshë dhe rrit rrezikun e zhvillimit të diabetit të tipit 2.

Orizi i bardhë është tejet i rrezikshëm, një tas nga ai ka 200 kalori, shpesh pa sasinë e duhur ushqyese.

Për fat të mirë shkencëtarët kanë zbuluar një truk të thjeshtë që e përgjysmon numrin e kalorive dhe shton cilësinë ushqyese të orizit. “E kemi përgatitur orizin sikurse zakonisht, vetëm në ujë që vlon, para se të fusim orizin i shtojmë pak vaj kokosi, përafërsisht 3% të sasisë së orizit.

Pasi përfundoi zierja, e lamë në frigorifer për 12 orë” shpjegon Dr.

Sudair Xhejms.

Çfarë është duke ndodhur?

Vlimi e bën niseshten më të lehtë për tretje, andaj konvertohet në glikogen dhe sheqer, e më vonë ruhet si dhjam. Çdo metodë tjetër e përgatitjes nuk e ndryshon orizin, andaj trupi nuk e tret në mënyrën e duhur.

Shtesa e lipideve( në këtë rast vaji i kokosit) e redukton në mënyrë drastike proporcionin e niseshtes së tretshme.

Ftohja e ndihmon të përforcojë niseshtes në formën më “të rëndë” të saj, ndërsa orizi mbetet me më pak kalori edhe pasiqë të ngrohet sërish. /femra. net/


Fjalet kyqe : keshilla  keni  pergatitur  menyre  gabuar  orizin  pergjate  tere  jetes  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Hallve me miell misri ose bollgure
Torte turke
Torte me banane