Keni kujdes nga frutat e thata e të prishura
Keni kujdes nga frutat e thata e të prishura

Keni kujdes nga frutat e thata e të prishura

Kuzhint.com

Kujdes nga frutat e thata te prishura, mund te shkaktojne alergji.

Frutat e thata vecanerisht kikiriket (te cilet klasifikohen ne grupin e bishtajoreve) jane nje nga shkaktaret per alergji akute tek personat e ndjeshem.

Shmangni ato qe jane te thyera sepse jane me te prirura per tu prishur.

Edhe gjalpi i kikirikut gjithashtu mund te kete efekte te demshme per sistemin e tretjes.

Kur bien ne toke dhe ekspozohen ndaj oksigjenit, ato oksidohen dhe behen te demshme.

Nese i ha te prishura, ato mund te jene toksike dhe te shkaktojne semundje te padeshirueshme.

Konsumoni kikiriket, arrat, bajmet vetem te fresketa, e nese pergatisni vete gjalpin e tyre, konsumojeni brenda 3-diteve.

Mos i perzieni ato me fruta te tjera te thata apo me cereali te gatshme.


Fjalet kyqe : keshilla  kujdes  frutat  thata  prishura  mund  shkaktojne  alergji  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Krofne te mbushura me pudingë vanile nga Lulja La
Pasta e dhëmbeve Colgate me perberje toksike
Bombica me kungull misiri