Keksa me form lepuri
Keksa me form lepuri

Keksa me form lepuri

Kuzhint.com

Perbersit; 100 gr Gjalp 110 gr sheqer 250 gr Miell 00 1 vezë Lëkurë e grryer e 1 limoni te madhe Lëngu i gjysëm limoni 1/2 lugë çaji pluhur pjekje Një majë thike e kripë Pergaditja; Rrahim gjalpin me sheqerin deri sa te behet nje krem homogjen, shtojm vezën dhe e perzijme. Shtojm lëngun dhe koren e limonit, pastaj miell me pluhur pjekje, kripë dhe i përziejm mirë. Mbulojme brumin me leter plastike (cellofon) dhe e vendosim ne frigorifer për 1 orë.

Mbasi te ket ndejtur brumi per nje ore ne frigorifer, e marrim dhe egatuajm dhke i ber ne fillim si topa te vegjel(shih foton) dhe i japim formen e lepurit dhe i vendosim ne tepsin te shtruar me leter per pjekje. I pjekim në furrë te nxeht në 180 gradë per 15 minuta dhe i leme te ftohen. Ju beft mire!


Fjalet kyqe : brumera  keksa  form  lepuri  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Biskota me kakao dhe kokos
Sallat me mandarina
Torte e shijshme me keksa