Keke ne forme lule dielli
Keke ne forme lule dielli

Keke ne forme lule dielli

Kuzhint.com

Perberesit:

  • 4 veze
  • 1 gote e gjysem sheqer te verdhe
  • 2 gota e gjysem miell
  • gjysem gote niseshte
  • gjysem gote qumesht
  • gjysem gote vaj misri
  • 1 pako pluhur per embelsira
  • pak kripe
  • 50 ml pije pjepri ose rrum
  • 300 gr recel portokalli ose sipas deshires
  • 2 portokaj dhe topa te vegjel te qokollades per dekor

Pergatitja:

Rrahim vezet me sheqerin, shtojme qumeshtin pijen e pjepri ose rrum dhe vajin, pak kripe dhe i perziejme mire.

Me pas hedhim miellin, niseshtene dhe pluhurin per embelsira, i rrahim mire, hedhim masen ne tepsi qe ka forme e lules te lyer me margarin dhe me mill qe mos te ngjitet e pjekim per 45 minuta ne temperatur 180 °C, e leme te ftohet, largojme letren, e veme torten ne pjate embelsirash e ndajme ne dy pjese, hedhim recelin ne mes, veme pjesen tjeter dhe e zbukurojme me qokollada te vogla mesin e tortes si dhe flet e lules i mbulujm ne mes me copa portokalli sipas deshires edhe peme te tjera qe kane kete ngjyr te verdhe.

Ju befte mire!


Fjalet kyqe : embelsira  keke  forme  lule  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Si te gatuajm  ;   Hasude
Buka e zezë nga mielli integral më e mirë për fëmijët
Kaffee Torte