Keke me qershia
Keke me qershia

Keke me qershia

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

300 g miell, 220 g sheqer, 200 g gjalpë, 10 lugë qumësht, 5 lugë kokosit, 1 Pluhur per pjekje , 4 vezë, 300 g qershi pa fara, Per dekor: pudinge te parapergaditur dhe te ftohur dhe qokollade ne rende

Pregaditja e recetës :

Ne nje en te thelle tudnim vezet me sheqer dhe pastaj ia shtojm gjalpin dhe qumeshtin.

Perzijme mire dhe me pas ia shtojme edhe miellin pluhurin per pjekje dhe kokosin.

Pastaj mases ia shtojme edhe qershit dhe kete mase te fituar e shtrijme ne nje tepsi me forme te lyer me gjalp dhe e pjekim ne temp 180 grad.

Pasi te pjeket e dekorojm si ne foto me pudinge te parapergaditur dhete ftohur dhe qokollade ne rende ose sipas shijes qe keni.


Fjalet kyqe : embelsira  qershi  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

  Torte me  kokos nga Lulja La
Embelsir me peta te gateshme
Torte me dy kreme te ndryeshme