KEKE ME LIMON
KEKE ME LIMON

KEKE ME LIMON

Kuzhint.com

Perberesit : *3 Veze *150 gr Butter (gjalp) *100 gr Sheqer *75 gr Mermelad *1 Peciv *1 Vanile *1 Limon *Miell sipas nevojes (Para se te fillojme me pergaditjen e kekut duhet qe te veme furren te ngrohet ne temperaturen 200 grad) Pergaditja: Hapi 1.

Ne nje ene hedhim 150 gr Butter, 3 te verdhat e ves, 100 gram sheqer dhe 1 vanil, dhe i rrahim me mixer deri sa te formohet nje mas e bashkuar. Hapi 2.

Ne anen tjeter te bardhat e ves i rrahim deri sa te formohet si shkum e trash dhe pastaj shkojm duke i bashkuar me masen e pare si ne foton 2.

Marrim Limonin dhe e grim livoren me rende mbi brum dhe vazhdojm duke perzi me lug.

Pastaj marrim 5 luge miell dhe 1 peciv, dhe i hedhim ne masen e pergaditur duke i bashkuar. Hapi 3.

Gjysmen e mases e ndajm me nje ene dhe i hedhim mermalad (sipas deshires) sikur ne foton 3. Hapi 4.

Brumin e hedhim ne nje tave katrore duke e lyer me gjalp e rrafshojme dhe I hedhim siper brumin e perzier me mermelad. Pasi te pjeket per 20 min, kekun e leme te ftohet edhe i hedhim siper sheqer pluhur. JU BEFTE MIRE.


Fjalet kyqe : embelsira  keke  limon  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Mish i bardhë me kaçkavall dhe kërpudha
Krem karamel
Torte e ftoht  me portokall