Keke me biskota dhe cokollate.
Keke me biskota dhe cokollate.

Keke me biskota dhe cokollate.

Kuzhint.com

PËRBËRËSIT: 180 g biskota digestive 100 g gjalpë 500 g Philadelphia ne kuti 75 g çokollatë të errëta 15 g kakao pluhur 100 g sheqer 200 ml qumësht 50 g (maizena )miell misri mund te gjindet ne supermarket 2 vezë PËRGATITJA: Ne nje ene grijme biskotat duke i bere pothuajse pluhur,, Pastaj ne nje ene shkrijme gjalpine, dhe e perzijme me biskotat e grira. Brumin e pregatitur me biskota dhe gjalpe e hedhim ne nje tave me një diametër prej 22 cm, dhe e fusim ne frigorifer për 30 minuta. Ne nje tenxhere shkrijme çokollatën e errët ne zjarr te embel. Ne nje ene hedhim Filadelfian me sheqerin dhe i perziejm me mikser deri sa ju të beni një krem të butë. Pastajne te e shtojme qumështin, vezën, miellin e misrit dhe kakaon duke e perzier vazhdimisht,,, pastaj hedhim edhe çokollatën te shkrirë dhe e përziejme përbërësit mirë Masen e pregatitur e hedhim ne taven qe kemi vendur ne frigo,, dhe e fusim ne furr te piqet ne tem pre 170 gradë për 50-60 minuta. Mbasi të jet ftohur siper i hedhim nje shtres te holl te cokollates se shkrire me par dhe e sperkasim me nje shtres kakao pluhur. Ju beft mire!


Fjalet kyqe : embelsira  keke  biskota  cokollate  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Keke i mbushur me kreme kokosi nga tegatuajm
CILAT USHQIME NUK DUHEN NGROHUR NË FURRËN ME MIKROVALË DHE PSE?
-Torte me limon -