Keke me banane nga Buqe Ferizi
Keke me banane nga Buqe Ferizi

Keke me banane nga Buqe Ferizi

Kuzhint.com

Perbersit;

  • 4 vez
  • 200, gram sheqer
  • 2 gota me mielle
  • 1 peciv
  • 1 luge te vogel sheqer vanile
  • 100 gr gjalpe ne temperatur normale

Pergaditja;

Ne fillim i rrahim vezet derisa te shkrihet sheqeri pastaj ia hedhim dy gota me miell dy lug te vogla peciv(bakin) nje lug te vogel vanile dhe te gjitha keto i perziejm ne nje vende.

Per pjesen tjeter qe duhet ta vendosim ne fund te tepsis; marrim ;

  • 50 gram gjalpe.
  • 1 got te ujit sheqer te kafet
  • . 3 lug te gjelles uje dhe i qesim ne nje en qe ti shkriejm ne temperatur te ulet pastaj marrim tepsin e lyejm me gjalp i rendisim bananet (3 copa) mandej ia hedhim sheqerin e shkrir dhe siper mandej ia hedhim edhe brumin e pregaditur me pare e rrafshojm mire dhe e pjekim ne 170 grad per 45 minuta

Mandej kur te pjeket e lam e te ftohet dhe pastaj e rrotullojm kekeun nga tepsia ne nje tabaka qe te duket keku si ne foto.

Ju befte mire nese vertet e gatuani.


Fjalet kyqe : embelsira  keke  banane  buqe  ferizi  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

SI TE REDUKTONI DHIMBJET E BARKUT
Aromat që mund t’iu bëjnë të lumtur
Embelsir me kuleqë (tatli) nga Roni Kabashi