Kekë me qokollate si dhe lengë portokalli
Kekë me qokollate si dhe lengë portokalli

Kekë me qokollate si dhe lengë portokalli

Kuzhint.com

Përbërësit:

- 275 gr qokolate,

- 300 gr buter ose margarine,

- 1 pako sheqer vanille,

- 300 gr sheqer,

- 1 prise krip,

- 375 gr miell,

- 1 pako bakin,

- levorja e dy portokajve,

- 80 ml leng portokalli te marrur nga dy portokajt,

- 30ml vaj.

Përgatitja:

75 gr cokolate e coptojme.

Vajin, sheqer vanillen, sheqerin dhe kripen e perzim me mikser deri sa masa te behet krem.

Ia shtojme vezet nje nga nje.

Miellin, bakini dhe levoren e grryer te portokajeve i perzim se bashku me lengun e portokallit dhe qesim te kremi nga vezet si dhe ne fund shtojme edhe cokolaten e coptuar.

Marrim nje tepsi me permasa 12x30 cm e lyejme me vaj dhe e qesim tere masen.

Te pjeket per 80 minuta ne temperatur 175 Grad.

Te shikohet me piru nese torta eshte pjekur.

Largojme torten nga furra dhe e lem per 15 minuta te ftohet dhe pastaj e largojme nga tepsia.

200 gr cokolate e shkrim duke ia shtuar edhe vajin dhe ne fund ia qesim mbi torte.

Te qendroje ne frigorifer per 1 ore.

Quelle: www. lecker. de


Fjalet kyqe : embelsira  qokollate  leng  portokalli  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

 Mufins me çokolate
Pogaqe  si kifle me djath
Pumpkin Pie -torte me kungulle -  nga Besa Xhemajliu