Kekë me pjeshka nga Dete Metushi
Kekë me pjeshka nga Dete Metushi

Kekë me pjeshka nga Dete Metushi

Kuzhint.com

Perberesit:

2 filxhane caji me sheqer,

2 e gjysme filxhane caji me miell,

1 luge e vogel me sode,

gjysme filxhani caji me vaj,

1 filxhan caji me arra te grira,

1 filxhan caji me pjeshke (konzevre) te grira holle,

1/2 filxhan caji me susam

1 filxhan caji me qumsht.

Menyra e pergatitjes:

Rrahim me mikser sheqerin dhe vezet per 10 min derisa te trashet masa, shtojm pak nga pak vajin, soden, miellin, arrat, pjeshket, susamin dhe qumshtin i rrahim dhe per pak minuta derisa te bashkohet masa.

E sperkasim me vaj dhe pak miell tepsin me formen e kekut dhe e hedhim masen ne te, e pjekim ne furre mesatare te nxeht per 20min nga posht dhe 15minuta tjera nga lart.

Ju befte mire


Fjalet kyqe : embelsira  pjeshke  receta  dete  metushi  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Kek me brusnica
Brownie i mbushur me kokos
Një maskë me portokall dhe mjaltë për fytyrë