Kekë me Mango
Kekë me Mango

Kekë me Mango

Kuzhint.com

Përbërësit per karamelin;

1 filxhan (çaji) sheqer,

4 lugë (supës) ujë,

2 mango te mesme të qeruara dhe te prera në feta të mesme,

1 lugë gjelle (supës) lëng limoni.

Pandispanja;

1 filxhan (çajit) me qumësht,

1 filxhan (çajit) gjalpë,

1 filxhan (çajit) sheqer,

2 gota me miellë gruri,

1 lugë çaji kanellë pluhur,

1 lugë gjelle (supë) me pluhur per pjekje.

Përgaditja;

Në një tigan të vogël qesim për të ngrohur sheqerin dhe perziejm deri sa te jet shkrirë dhe marr nje ngjyre pastaje hjekum nga të nxehtit dhe me kujdes i shtojm ujë.

Kthejm prap tiganin pan për ngrohje të ulët dhe e lem qe të shkrihet.

Ket mas te karamelizuar e përhapum në fund të një tepsie me formë të te rrumbullaket 20 cm në

diametër qe me par e kemi lyer me gjalp ne te gjitha anet.

Si per kremit i vendosim fetat mango qe i kemi len te pushojn ne lëngun e limoni me pare.

Pergaditja e pandispanjes;

Ne nje ene te thelle me një blender ose mixer e perziejm qumështin me gjalpë, vezë dhe me sheqer për 5 minuta dhe pastaj ne kete mas e shtojmi mielle perzier me pluhur

per pjekje dhe kanellë, përzierjen tani e bejm me një pirun ose tel kuzhine.

Masen e pregaditur e përhapim ne tepsi mbi mango dhee fusim në furrëte nxeht per tu pjekur për 40 minuta ose derisa të marri nje ngjyrëte arte ne kafesi ne foto..

Pasi ta vertetojm me krurse dhembesh qe eshte pjekur e hekum nga furrë dhe e prisim per pesë minuta para se tërrotulloj kekun ne anen e kundert.

Shërbehet e ftohtë.

Perkthimin e kemi ber ne ;tegatuajm nga faqja idealreceitas.


Fjalet kyqe : embelsira  keke  mango  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Ide per pastrimin e pllakave  te shporetit
Kek me cokollate dhe me banane !!!
Kekë zebra