Kekë me luleshtrydhe (dredheza)
Kekë me luleshtrydhe (dredheza)

Kekë me luleshtrydhe (dredheza)

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

6 vez dhe 200 gr sheqer, 140 ml vaj, 240 gr mielle, 2 lug gjelle peciv

Pregaditja e recetës :

Receta nga Albana Osmani.

I qesim vezet ne nje enë te thelle dhe pastaj ia shton edhe sheqerin i rrahim mire me tel kuzhine dhe ia shtojm edhe vajin, perseri i rrahim me tel dhe ne fund ia qesim edhe miellin dhe peciven dhe i rrahim edhe per 2-3 minuta dhe brumin e qesim ne tepsi me diameter 24 dhe ne fund dredhzat i prejm ne kater pjes edhe i rendit ne keke dhe tepsin e vendosim ne furre dhe e pjekim ne 180grad per 30-35 minuta.


Fjalet kyqe : keke  luleshtrydhe  dredheza  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

kifle me perime
 Embelsir me qokollad dhe manaferra
Kifle role me djathe nga Gonxhee K. Beha