Kekë me krem portokalli
Kekë me krem portokalli

Kekë me krem portokalli

Kuzhint.com

Përbërësit

Për tortë :4 vezë,

gjalpë 100g,

150g sheqer,

1 portokalli lengu dhe lekura,

1 pako peciv,

Për kremin :

100g sheqer,

Lëng i 2 portokllave,

2 lugë miell misri.

Pergaditja:

Rrahim vezet se bashku me sheqerin deri sa te shkumohen, pastaj shtojm gjalpen dhe perbersit e tjere me rend, brumin e formuar e vendosim ne kallepe me form ose ne tepsi cfare te deshironi dhe piçet ne tem. 190 grad per 30 min.

Pergadisim kremin me 100 gr sheqer, leng portokalli dhe 2 luge miell misri pasi lengu te kete vluar dhe e perziejm qe te mos ngjitet.

Padi te piqet torta e leme te ftohet dhe e sherbejm te mbuluar me krem portokalli.


Fjalet kyqe : embelsira  torte  krem  portokalli  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Topëtha(bombica) me hallve te zezë
Torte me krem qershie
Supe kremoze  me patate