Kekë me krem pana
Kekë me krem pana

Kekë me krem pana

Kuzhint.com

Përbërësit:

* 6 vezë,

* 400 gr sheqer,

* 400 gr miellë,

* 1 pluhur paste,

* 1vanil sheqer,

*2 lug kakao,

Përgatitja:

Perzihen 6 të bardhat e vezëve gjersa të shkumojnë mirë.

Shtohet sheqeri për të vazhduar tundja, gjersa masa të formohet shkumë e qëndrueshme.

Shtohen të verdhat dhe vazhdon perzierja.

Kësaj mase i shtohet mielli i përzier mekakao dhr pluhur paste si dhe sheqer vanilje, duke e përzier me lugë, gjersa masa të kompaktësohet.

Brumi derdhet në tepsi të shtruar me letër të yndyrshme, ose të lyer me yndyrë dhe të përmillur.

Futet në furrë të nxehtë me temp. 180 gardë Celsius që të piqet për afro 30 min.

Perbersit per kremin;300 gr ajke pana.

Ne nje ene te thelle e rrahim panen me mikser ne shpejtesi te larte deri sa te trashet mire.

E marrim torten e siper ia vendosim kremin e formuar nga panne.

Pjesen e fundit e lyejm me qokollaten se shkrire e hedhim mbi shllag.

Ne fund e dekorojme torten sipas deshires.


Fjalet kyqe : embelsira  krem  pana  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Mufins me miell misri, spinaq dhe djathe te bardhe
PËRDORIMET E SHUMËFISHTA TË QEPËVE
Torte  kremoze me shtresa