Kekë me kakao nga Monda
Kekë me kakao nga Monda

Kekë me kakao nga Monda

Kuzhint.com

Përbërsit:

2 vezë, 1 gote kos,

1 got sheqer,

4-5 luge gjalp pak i shkrire,

1 fryres(peciv),

1 luge kafe sodë buke,

4 luge kakao,

mielle derisa te behet brumi po jo shume i trashe si cdo kek tjeter.

Pergaditja;Ne fillim ne nje ene rrahim vezet me fryresin. soden dhe sheqerin mire me dore pastaj shtojme gjalpin dhe miellin deri sa behet brumi.

Lyejm tepsin e kekut me form me pak gjalp hedhim nje pjes te brumit pastaj marrim nji pjese tjeter nga brumi dhe e perziejm me kakaon dhe tani e hedhim siper pjeses se pare pastaj hedhim brumin e mbetur e rrafshojm dhe e pjekim per 25 minuta ne 180 grade por varet gjithmon nga furrat qe keni.

Sherbet; nje gote uje nje gote sheqer e ziejm por jo te trashet.

E ftohim edhe kekun edhe sherbetin pastaj e presim torten dhe dhe ja hedhim siper sherbetin.

Behet shume e shijshme dhe jo shume e embel


Fjalet kyqe : keke  kakao  monda  kalenja  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Biskota te kripura
Oriz me qumësht dhe fruta tjera
Si ta largojm  mykun  nga rrobat!