Kekë me kakao nga Monda Kalenja
Kekë me kakao nga Monda Kalenja

Kekë me kakao nga Monda Kalenja

Kuzhint.com

  • 2 veze
  • 1 gote kos
  • 1 got sheqer
  • 4-5 luge gjalp pak i shkrire
  • 1 fryres(peciv)
  • 1 luge kafe sode
  • 4 luge kakao dhe
  • mielle derisa te behet brumi po jo shume i trashe si cdo kek tjeter.

Pergaditja;

Ne fillim ne nje ene rrahim vezet me fryresin. soden dhe sheqerin mire me dore pastaj shtojme gjalpin dhe miellin deri sa behet brumi.

Lyejm tepsin e kekut me form me pak gjalp hedhim nje pjes te brumit pastaj marrim nji pjese tjeter nga brumi dhe e perziejm me kakaon dhe tani e hedhim siper pjeses se pare pastaj hedhim brumin e mbetur e rrafshojm dhe e pjekim per 25 minuta ne 180 grade por varet gjithmon nga furrat qe keni.

Sherbet; nje gote uje nje gote sheqer e ziejm por jo te trashet.

E ftohim edhe kekun edhe sherbetin pastaj e presim torten dhe dhe ja hedhim siper sherbetin.

Behet shume e shijshme dhe jo shume e embel


Fjalet kyqe : keke  kakao  monda  kalenja  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Torte me qumesht nga Arta
Disa keshilla qe mos te keni flok te yndyrshme
Biskota me gjalpë kikiriku