Kekë me gjizë dhe arra
Kekë me gjizë dhe arra

Kekë me gjizë dhe arra

Kuzhint.com

PËRBËRËSIT :

200 g gjize,

120 gram sheqer, 2 vezë,

30 gram e niseshtesë të patates,

levorja e gjysmë limoni,

levorja e gjysmë portokalli,

30 gram arra pishe.

PËRGADITJA :

Në një tas përziet gjiza, sheqer dhe levoret e integruar te portokallit dhe limonit, duke i perzier me një lëvizje të dorës.

Shtoni te verdhat e vezeve dhe niseshteen dhe përziejm mirë.

Marrim te bardhët vezeve dhe shtoni ato në përzierje me një shpatull dhe duke bërë lëvizje rrethore nga poshte lart.

Ngadal ia qesim edhe arrat pishe në tigan mi fergu pak, duke pas kujdes qe të mos errësojë ngjyra.

Ne një tepsi torte me form prej 20 cm vendosim në fund arrat pishe dhe siper tyre ngadal e qesim përzierjen e brumit, bejme nivelimin e sipërfaqes dhe piqet në 180 gradë për rreth 30 minuta.

E jekim nga tepsia dhe e lem qe të ftohet dhe e dekorojm me sheqer levore te limonit dhe portokallit. blog. giallozafferano. it


Fjalet kyqe : embelsira  gjize  arra  pishe  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

 PUDING ME BISKOTA DHE RRUSH TE THATE
Kriposu-Terapia e fundit për kujdesin e lëkurës
Embelsir me dy lloje te pudingave nga Lulja La