Kekë laraman
Kekë laraman

Kekë laraman

Kuzhint.com

Perbersit:

225 gr gjalpe,

250 gr sheqer,

1 sheqer vanileje,

6 veze, 450 gr miell,

1 pluhur paste,

50 gr bajame te bluara,

3 luge supe kakao,

3 luge sheqer,

1 maje luge kanelle,

3-4 luge qumesht.

afro 1/3 lit qumesht.

Gjalpi i zbutur tundet me sheqer dhe sheqer vanileje, gjersa te shkumoje.

I shtohen vezet nje nga nje.

Mielli i situr i perzier me pluhur paste dhe bajamet i shtohen gjalpit te tundur.

I shtohet qumeshti duke e perzier vazhdimisht.

2/3 e brumit te pergatitur hidhen ne ene te lyer, me forme kurore (kuglof), kurse pjeses tjeter te brumit i shtohet kakao, 3 luge sheqer, kanelle dhe 3-4 luge qumesht.

Kjo mase hidhet mbi brume te verdhe dhe perzihet pak me pirun, qe te formohen disa lara ne brume.

Pasta piqet ne furre me temperature 175 grade C afro 50-60 minuta.


Fjalet kyqe : embelsira  kurore  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Kifle me puding
Nje gjell e shishme>>Torte e kripur<<
Kekë I shpejt me kakao