Kekë i shpejt me arra
Kekë i shpejt me arra

Kekë i shpejt me arra

Kuzhint.com

Perbersit;

-150 g arra te bluhura,

-100 g çokollatë e errët e copëtuar,

-1 filxhan = 135 g miellë,

-1/2 filxhan = 40 g kakao,

-çikë kanellë,

-1/2lug pluhur pjekje,

-1/2iug sode,

-çikë kripë,

- 120 ml vaj,

- 225 g sheqer,

- 100 gr ajke,

-1 lugë vanilje ekstrakt,

- 80 ml qumësht.

Dekorojm me me sheqer pluhur dhe arra.

Pergaditja;

Ne nje ene i kombinojem mire ;miell, kakao, kanellë, pluhur pjekje, sode buke, kripë.

Në një tas të veçantë, përzierje vaj dhe sheqer.

Shtojm ajken, vanilje, qumësht, arra dhe i mixojm.

Gradualisht shtoni përzierje me miell në përbërësit e lagësht, vazhdimisht e perziejm duke ia shtuar edhe çokollatë.

Furrë ngroht paraprakisht në 190 grad C.

Lehtë e lyejm tepsin per pjekje hedhim masen dhe me lugë e përhapim në mënyrë të barabartë.

Piqet për 25-35 min, derisa me një kruese dhëmbësh sigurohemi te del kryesisht i pastër ajo.

Leme të ftohtë të paktën 30 min pas pjekjes.

Dekorojm me sheqer pluhur dhe arra !

Ju beft mire


Fjalet kyqe : embelsira  arra  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Bakllave me form harmonike
Urreni të mbani dietë? Fajin e kanë qelizat nervore!
Salcë Cezar