Kekë i mirë me fruta
Kekë i mirë me fruta

Kekë i mirë me fruta

Kuzhint.com

Përbërësit:

- 3 vezë,

- 125 g gjalpë,

- 160 g miell,

- 125 g sheqer pluhur,

- 1 lugë çaji pluhur pjekje,

- 50 g rrush të thatë,

- 50 g vishje,

- 150 g fruta te ëmbëlsuara(zhele).

Përgatitja:

Furrën e ngrohim paraprakisht në 210 grad C pastaj

Vendosim rrushin në një tas me uj te val qe te zbutet.

Presim fruta e ëmbëlsuara(zhelet) në kube të vogla dhe miell ato (I mori veshur me sheqer tregti frutash tashmë të prerë).

Perziejm gjalpin me sheqer derisa te behet nje shkum, pastaj ne te i shtojm vezët një nga një, pastaj shtoni miell dhe peciv dhe i perziejm mire.

Ne kete mase e shtojm rrushin qe duhet te shtrydhet mir nga uji dhe ne fund ia qesim edhe frutat e ëmbëlsuara e perziejm edhe pak dhe kete mase e derdhim në një tigan me form per tortë te lyer me par me gjalp dhe te permillur

Piqet në një temperaturë të ulët furre në 180 grad C per 30 deri 40 minuta duke i mbuluar tortë me një foli qe mos te na djeget por qe tamerr nje ngjyrë te deshiruar (kontrolloni se a eshte pjekur duke futur majen e një thike në qendër të tortës: ajo duhet të dalë e thatë).

Pasi te pjeket e zbukurojm me krem te pregaditur me sheqer pluhur dhe leng limoni si dhe copa te prera te frutave te ëmbëlsuar(zheleve).

Burimi;pause-gourmande.


Fjalet kyqe : embelsira  fruta  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Dietë e shpejtë me qumësht, 3 ditë për të rënë nga pesha
 ËMBËLSIR  ME PUDING DHE BISKOTA
Salce bechamel