Kekè torta nga Lulja La
Kekè torta nga Lulja La

Kekè torta nga Lulja La

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

3 veze dhe 15 lug sheqer, 15 lug qumesht, 15 lug mielle, 1 pluhur pasta (pecive), 15 lug vaj, 3 lug kakao, 500 ml qumesht, tri lug sheqer, nje sheqer vanill, 1 puding, kakao dhe qumesht, sheqer vanill dhe kokos

Pregaditja e recetës :

Ne nje en te thelle perziejm se bashku 3 vezè me 15 lug sheqer pastaj ia shtojm 15 lug qumesht, 15 lug mielle, 1 pluhur pasta (pecivè), 15 lug vaj, 3 lug kakao I perziejm mire derisa te bashkohen te gjithe perbersit.

Masen e fituar e qesim ne tepsi dhe e pjekim ne temperatur 200 grad dhe pasi te pjeket ja qesim 500 ml qumesht te ftohet te perzier me tri lug sheqer dhe me nje sheqer vanill.

Pastaj ne nje tengjere 1 puding vanilje, kakao dhe 3 lug nisheste i ziejm me qumesht e sheqer vanill sikurse pudingun qe zihet zakonisht dhe pasi te jet trashur ia qesim kekur siper dhe ne fund shtresen me puding me kakao (si ne foto) duke e dekoruar me kokos ose sipas deshires.


Fjalet kyqe : embelsira  kek  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

  Lakror me miell misri
Salmon me couscous dhe perime
Kroasan (kifle) nga Alba Sh Rrahmani