Kek te vogla me kakao
Kek te vogla me kakao

Kek te vogla me kakao

Kuzhint.com

Përbërësit:

- 3 kokrra vezë,

- 2 gota nga 125 ml me kos të bardhë,

- 2 gota të vogla me kos me sheqer,

- 2 gota të vogla me miellë,

- 2 gota të vogla me arrë të shtypura,

- 1 gotë e vogël me vaj ulliri,

- 1 lugë me kakao pluhur,

- një qeskë me maja(peciv) për ëmbëlsira.

Përgatitja:

Rrahim vezët bashkë me sheqerin derisa të bëhet shkumë.

Shtoji në fillim kosin dhe vajin dhe pastaj duke i përzier, miellin, arrat e bluara, kakaon dhe majanë të situr.

Hedhim brumin në forma të vogla mufins për tortë të lyera mirë me gjalpë dhe të pluhurosura me mielle dhe i pjekim për rreth 30 minuta në një furrë të nxehur që më parë ne temperaturën 160 gradë.

Mund t’i shërbesh të shoqëruara me ajkë ose të mbuluara me krem çokollatë


Fjalet kyqe : embelsira  vogla  kakao  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Krem supë me kungullë për fëmijë1 vjeq
Torte me krem dhe qershia
Dieta me limon