Kek te vegjel nga Ervina Saliu
Kek te vegjel nga Ervina Saliu

Kek te vegjel nga Ervina Saliu

Kuzhint.com

Perberesit:

2 filgjan te cajit me mielle,

1 fillgjan te kafes me qumesht,

1/2 filgjan me vaj ulliri,

2 veze, 1-filgjan me sheqer,

2 luge te vogla pluhur pjekes,

2-luge gjelle mermelat me luleshtrydhe,

pak kanelle.

Pergatitja:

Rrahim vezet me shqerin per disa min, me pas shtojme qumshtin, vajin dhe vazhdojme rrahjen.

Hedhim dhe marmelaten, me pas miellin qe e kemi perzier me pluhurin pjekes dhe kanelen dhe i rrahim per pak minuta

sa te behet nje mas homogjene, nese ju del shum e trashe shtojni pak qumesht akoma, dhe nese shum e holle mund ti shtojme miell.

E vendosim ne forma te vogla nga lart i hedhim pluhur arre kokosi sic eshte nefoto dhe i pjekim ne 170 gr per 10-15 min.

Ju befte mire


Fjalet kyqe : embelsira  vegjel  marmalate  luleshtrydhe  arre  kokosi  receta  ervina  saliu  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Risotto me champion-a
Qebapa bosnje
Rolad me qokollad