Kek ne forme topthi (mufinsa)te lyera me cokolate
Kek ne forme topthi (mufinsa)te lyera me cokolate

Kek ne forme topthi (mufinsa)te lyera me cokolate

Kuzhint.com

-Perberesit per;

-150 gr Miell

-100 gr Bajame te bluara

-80 gr Sheqer

-125 gr Gjalp

-100 gr Cokolate

-3 Luge gjelle kakao

Per mbushje;

-50 gr qokollad te bardhe

-50 qokollad te zeze

Pergaditja:

Nga mielli, bajamet, kakao, sheqeri, veza dhe gjalpi bejme brumin.

Pastaj nga brumi bejme 40 toptha sa madhesia e nje qershie i vendosim ne nje pjate dhe i lem ne frigorifer per 60 minuta.

Nxehim furren ne 160 Grad.

Topthat i vendosim ne tepsi te mbuluar me leter per pjekje dhe i pjekim ne furre per 10-15 minuta.

Pasi te pjeken i largojme nga furra dhe i lem te ftohet.

Pasi te jen ftohur i ndajm pergjysem dhe ne mes i ngjesim me dy qokolladat e perziera siq duken ne foto.

Shkrim cokolaten dhe i lyejme vetem gjysmen e topthit me cokolate.

Ju beft mire!

Burimi/pinterest/


Fjalet kyqe : embelsira  forme  topthi  lyera  cokolate  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Kifle alla turke
Petulla te mbushura me qokollad
Ushqimet që ndihmojnë njerëzit e prekur nga depresioni