Kek me vishnje
Kek me vishnje

Kek me vishnje

Kuzhint.com

Perberesit:

3 filxhan caji miell

2 filxhan caji sheqer

2 luge gjelle kakao

1 lug caji peciv

1 filxhan kafeje vaj

2 luge uthull

2 filxhane caji uje

Per kremin:

1 pako (margarine)

3 luge kakao

dhe vishnje per dekorim

Ne nje ene perziejm miellin, sheqerin, kakaon, peciven e perziejm mire qe te mos mbeten kokrriza kakao.

Me pas hedhim uthullen, vajin dhe ujin perziejini mire.

Brumi del i holle por mos i hidhni me miell sepse i prish lezetin.

Piqeni ne furre me 180 C per 30 minuta pastaj provoni me thik ose kunj dhembesh per pjekjen.

Nderkohe qe piqet beni gati kremin ne nje tigan hidhni margarinen sapo te shkrihet hidhni sheqerin mundesisht pluhur do ishte me mire me pas shtoni kakaon per 2 minuta dhe hiqeni pas pjekjes se kekut priteni dhe hidhni lart kremin e qokolades lereni te ftohet dhe disa kokrra vishnje per dekorim.


Fjalet kyqe : embelsira  vishnje  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Eklera me reqel vishnje
Ëmbëlsirë me maskarpone
Rolad me qokollad