Kek me tre ngjyra
Kek me tre ngjyra

Kek me tre ngjyra

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

3 vezë të mëdha , 1 luge gjelle sheqer , 1/2 gota miell , 1 lugë pluhur pjekje , 1/3 filxhan vaj gatimi , 1/3 filxhan ujë të ngrohtë , 1 vanilje , 1 lugë gjelle kakao , 20 pika ekstrakt të lëngshme "Kajsi" pluhur sheqer për spërkatje

Pregaditja e recetës :

Ne nje ene te thelle rrahim vezet me sheqerin dhe pasi te shkumohet shtojme vajin ujin, miellin, vaniljen dhe peciven e e perziem masen mire dhe ne ene me forme per kek e lyejm me gjalp ndajme nje te treten e brumit dhe i hedhim 20 pika ekstrajt te lengshem te kajsis e perzijm mire dhe e hedhim ne tepsi, pastaj pjesene mbetur e ndajm ne dy pjes te barabarta dhe njeres ia shtojme 1 luge gjellles kakao e perziejm dhe me nje luge marrim nga masa me kakao dhe e hedhim ne tepsi e fusim ne furre per 1 minut dhe prap e hedhim brumin pa ngjyre e fusim prap en furre per 1 minut dhe e hedhim brumin me kakao, e pjekim ne tem 160 grad per 40 min dhe e sperkasim me sheqer pluhur.


Fjalet kyqe : embelsira  ngjyra  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Torte me çokolate,jogurt,ajke dhe kokos
 Torte me limon (cheesecake)
Një torte me rende