Kek me shllag
Kek me shllag

Kek me shllag

Kuzhint.com

Perbersit;
-150 g arra te bluhura
-100 g çokollatë e errët e copëtuar
-1 filxhan = 135 g miell
-1/2 filxhan = 40 g kakao
-çikë kanellë
-1/2lug pluhur pjekje
-1/2iug sode
-çikë kripë
- 120 ml vaj l
- 225 g sheqer
- 100 gr ajke
-1 lugë vanilje ekstrakt
- 80 ml qumësht

Dekorojm me shllag vanilje te perzier me kokos

Pergaditja;
Ne nje ene i kombinojem mire ;miell, kakao, kanellë, pluhur pjekje, sode buke, kripë .
Në një tas të veçantë, përzierje vaj dhe sheqer. Shtojm ajken, vanilje, qumësht , arra dhe i mixojm .
Gradualisht shtoni përzierje me miell në përbërësit e lagësht, vazhdimisht e perziejm duke ia shtuar edhe çokollatë.
Furrë ngroht paraprakisht në 190 ° C.
Lehtë e lyejm tepsin per pjekje hedhim masen dhe me lugë e përhapim në mënyrë të barabartë.
Piqet për 25-35 min, derisa me një kruese dhëmbësh sigurohemi te del kryesisht i pastër ajo.
Leme të ftohtë të paktën 30 min pas pjekjes dhe ne fund e dekorojm me shllag vanilje te perzier me kokos dhe e shërbejm!
Ju beft mire

Fjalet kyqe : embelsira  shllag  
Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Brownie me malina
Torte me biskota
Frikadelli me pire ( qofte te mbushura me pire) nga Arber Denik