Kek me shllag
Kek me shllag

Kek me shllag

Kuzhint.com

Perbersit; -150 g arra te bluhura -100 g çokollatë e errët e copëtuar -1 filxhan = 135 g miell -1/2 filxhan = 40 g kakao -çikë kanellë -1/2lug pluhur pjekje -1/2iug sode -çikë kripë - 120 ml vaj l - 225 g sheqer - 100 gr ajke -1 lugë vanilje ekstrakt - 80 ml qumësht Dekorojm me shllag vanilje te perzier me kokos Pergaditja; Ne nje ene i kombinojem mire ;miell, kakao, kanellë, pluhur pjekje, sode buke, kripë. Në një tas të veçantë, përzierje vaj dhe sheqer.

Shtojm ajken, vanilje, qumësht, arra dhe i mixojm. Gradualisht shtoni përzierje me miell në përbërësit e lagësht, vazhdimisht e perziejm duke ia shtuar edhe çokollatë. Furrë ngroht paraprakisht në 190 C. Lehtë e lyejm tepsin per pjekje hedhim masen dhe me lugë e përhapim në mënyrë të barabartë. Piqet për 25-35 min, derisa me një kruese dhëmbësh sigurohemi te del kryesisht i pastër ajo. Leme të ftohtë të paktën 30 min pas pjekjes dhe ne fund e dekorojm me shllag vanilje te perzier me kokos dhe e shërbejm! Ju beft mire


Fjalet kyqe : embelsira  shllag  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Mishe qure me sos  nga Selim Jusufi
Torte me molla
Çdo gjë në natyrë është i ngjajshem  me organet e trupit  ton!