Kek me reqel vishnje
Kek me reqel vishnje

Kek me reqel vishnje

Kuzhint.com

Perbersit; 4 vez 200 gr Miell 180 gr Sheqer 30 gr Kakao Nje pako pecive 135 ml Vaj 5 Luge kokakoll 75 ml Uje te ftohet Per dekorim 3oo ml Reqel vishnje 20 gr zhelatin 100 ml ajk e embel Pergaditja: Vezet dhe sheqerin i rrahim me mikser elektrik per 10 min pastaj ne ket mas shtojm perbersite e nengshem i perziejm me tel kuzhine dhe ne fund hedhim millin e perzier me kakao dhe pecivduke i perzier nga posht lartqe mos te ulet masa. Marrim nje tepsi e lyejm me vaj.

Derdhim brumin aty dhe e vendosim menjehere ne furre qe te pjeket ne temperatur 180 Grad per afro 20 minuta. Nderkoh pregaditim reqelin me zhelatin dhe ajken e rrahim me mikser qe ta kemi gati per dekorim Pasi te pjeket e largojme nga furra e lem te ftohet. dhe e dekorojme embelsiren siper me reqel vishnje te pregaditurme par dhe ajke te embel edhe kjo e pregaditur me pare ( shihni foton ) Perta patur sa ma kjart ateher ;ne mes te tortes qesim reqelin nje rrethe pastaj vendosim ajken dhe ne fund prap reqelin e mbetur qe kur ta servojm te duket si ne foto. Ju beft mire!


Fjalet kyqe : embelsira  reqel  vishnje  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Biskota role
Celuliti, eliminojeni duke ngrënë nga një pjatë fruta çdo ditë
Kurat popullore për të shëruar infeksionet e rrugëve urinare dhe veshkat